Kleszcze u psów, jakie środki na kleszcze stosować.

Czas wiosenno-letni to pora nasilonej aktywności kleszczy. Te maleńkie pasożyty mogą sprawić nie tak maleńkie problemy u naszych czworonogów. Choroby odkleszczowe stanowią spore zagrożenie dla zdrowia i życia zwierząt.

Babeszjoza

Jedną z najgroźniejszych chorób odkleszczowych jest babeszjoza. Wywołuje ją transportowany wraz ze śliną kleszcza pierwotniak – Babesia canis. Po zakażeniu namnaża się on w erytrocytach zwierzęcia, doprowadzając do ich rozpadu. W wyniku tego w organizmie psa powstaje szereg objawów takich jak żółtaczka, niewydolność krążeniowo-oddechowa, gorączka czy biegunka. Często można zauważyć także krwiomocz. Leczenie powinno się wdrożyć natychmiast po rozpoznaniu – choroba w krótkim czasie może doprowadzić do śmierci zwierzęcia. Bardzo dobrą możliwością zapobiegania tej chorobie jest zabezpieczenie zwierzęcia przed kleszczami – jak zatem to najlepiej zrobić?

Jak dobrać skuteczny preparat na kleszcze dla psa?

Na rynku dostępnych jest wiele rozmaitych środków, które mają za zadanie zabezpieczyć naszego psa przed kleszczami. Jedną z najbardziej popularnych opcji jest obroża na kleszcze. Zakłada się ją dodatkowo, oprócz zwykłej obroży. Jest ona nasycona rozmaitymi preparatami, które są stopniowo wypuszczane i mają za zadanie powstrzymywać pasożyty od skóry zwierzęcia. Obroża na kleszcze to bardzo dobre rozwiązanie dla psów ras małych i miniaturowych – obroża chroni przed kleszczami całą powierzchnię skóry. U psów ras dużych i olbrzymich części ciała najbardziej oddalone od szyi, takie jak np. ogon mogą pozostawać bez ochrony, z tego powodu u takich psów warto użyć również inne środki ochrony przeciwkleszczowej, takie jak tabletki czy krople.
Następną metodą ochrony naszych psów przed kleszczami jest podanie im tabletki- niektóre z dostępnych na rynku środków poza działaniem na endopasożyty, wykazuje także działanie przeciwko ektopasożytom, takimi jak pchły i kleszcze. Tabletka wykazuje skuteczność przez kilka tygodni. Nie wszystkie jednak psy będą chciały zjeść tabletkę – można wtedy spróbować podać ją wraz z pożywieniem. Jeśli zwierzę nadal nie będzie chciał skonsumować środka to poleca się użycie u niego kropli.
Krople na kleszcze dla psa to środki, które przenikają do głębszych warstw skóry i stamtąd są sukcesywnie uwalniane, dając ochronę przed kleszczami aż na kilka tygodni. specyfiki te są nakraplane specjalnym dozownikiem na kark psa i pozostawiane do wchłonięcia. Bardzo istotne jest, aby przez pierwsze kilka godzin po aplikacji specyfiku nie głaskać psa, żeby dać czas na to, żeby specyfik się wchłonął. Jednym z preparatów dostępnych na rynku są krople Frontline, które poza kleszczami chronią także przed innymi pasożytami zewnętrznymi – pchłami i wszołami. Dużym pozytywem tego preparatu jest to, że może być skutecznie używany u szczeniąt oraz ciężarnych suk.

https://www.krakvet.pl/chy_m_Psy_Akcesoria-na-spacer_Szelki-dla-psa-32926.html szelki dla psa