Świnka morska – jak o nią dbać?

Świnka morska, a inaczej kawia domowa, jest popularnym zwierzęciem domowym. Przez swoje nieduże wymiary może być świetną opcją dla tych z nas, dla których nierealne jest przygarnięcie psa lub kota. Świnka morska nie ma dużych wymogów, w kwestii żywienia – jest zwierzakiem roślinożernym, przede wszystkim sianem. Pokarm świnki morskiej powinno się urozmaicać warzywami i owocami, takimi jak pietruszka, marchew i\lub mniszek lekarski. Musimy zapewnić zwierzątku stały dostęp do wody, jak również klatkę dla świnki morskiej z podłożem i niezbędnymi akcesoriami.

Mieszkanie dla świnki morskiej.

Śwince morskiej możemy zakupić standardową klatkę dla gryzoni, którą znajdziemy z pewnością w każdym sklepie zoologicznych lub online. Klatka dla świnki morskiej nie musi mieć dużej wysokości, jako że zwierzęta te nie lubią się wspinać. Z tego powodu istotna jest powierzchnia spodu klatki. Spód klatki może być zrobiony z plastiku, a pręty z metalu. Najmniejszym rozmiarem klatki jest 80x50x40cm, można wybrać objętość o większym rozmiarze, szczególnie jeśli zamierzamy trzymać tam więcej świnek.Ważnym jest, by pręty klatki nie były położone zbyt szeroko, gdyż może to grozić zaklinowaniem się świnki między nimi. Klatkę dla świnki morskiej należy wyłożyć ściółką i\oraz dobrać odpowiednie wyposażenie – domek dla świnki morskiej, poidełko i miskę.

Ściółka w klatce dla świnki morskiej.

Zwykle ściółką klatki dla gryzoni mogą być trociny lub granulat. Trociny są tanie i dobrze nadają się do wyłożenia klatki. Minusem trocin jest pylenie oraz wylatują poza klatkę. Inną możliwością może być granulat, wykazujący się wysoką chłonnością, jednak jest znacznie twardawy w porównaniu do trocin. Oprócz tego są dostępne maty dla gryzoni, dzięki którym łatwo dbać o porządek w klatce, ale ich minusem jest brak możliwości kopania w ściółce, co gryzonie lubią.

Wyposażenie klatki dla świnki morskiej.

Aby umilić mieszkanie waszej świnki morskiej warto umieścić w niej potrzebne akcesoria, z których najważniejszy jest domek dla świnki morskiej. W ten sposób świnka morska poczuje się bezpiecznie, gdyż będzie mieć kryjówkę, gdzie będzie mogła udać się aby odpocząć albo odstresować się, gdy na początku przeniesiemy ją do nowego miejsca.

karma dla kotów